Rola Trenera

Każdy rodzic, oddając swoje dziecko pod opiekę akademii czy klubu, gdzie młody zawodnik szlifuje swoje umiejętności sportowe, chce, aby sportowiec pozostawał w dobrych rękach. Młody sportowiec, idąc na trening czy mecz chce czerpać przyjemność, satysfakcję, radość z tego, co robi oraz czuć, że umie coraz więcej, że robi postępy, które są dostrzegane.

✅ Wpływ na rozwój sportowy ma oczywiście samo dziecko, jego chęci i zaangażowanie.

✅Ważną rolę spełniają również rodzice, ich wsparcie i postrzeganie sportowego życia dziecka.

✅Nie bez znaczenia są koleżanki i koledzy, czyli atmosfera panująca w drużynie.

❗️❗️❗️

Wyjątkową jednak funkcję w tym wszystkim pełni TRENER, który bezpośrednio współpracuje z zawodnikiem, obserwuje go i prowadzi. Trener to osoba profesjonalnie przygotowana do pracy trenerskiej, w przypadku młodych sportowców również do pracy z dziećmi i  młodzieżą. Bardzo ważne jest, aby między trenerem a zawodnikiem powstała relacja, która umożliwi wyjątkowe porozumienie, pełne zaufania i szacunku oraz która wywoła u zawodnika przekonanie, że może więcej i potrafi to osiągnąć.

Trener, który tak pracuje, to trener:

• uważny, po to, aby nie przegapiać tego, co dzieje się w zawodniku, aby zauważać co zawodnik robi źle, co dobrze, na co nie jest gotowy się odważyć, czego potrzebuje do osiągania więcej
  • komunikujący się i cierpliwy, zawodnik wtedy wie co i jak ma robić
  • naturalny w działaniu, nienaturalne zachowanie buduje tylko pozorną relację
  • pewny siebie, jest pewny tego co robi
  • zdyscyplinowany i wymagający dyscypliny od zawodnika inaczej nie będzie osiągnięć
  • jest tu i teraz… z głową na treningu, meczu
  • godny zaufania, co stwarza warunki, aby zawodnik odważył się na osobiste rozmowy o sprawach ważnych i trudnych
  • swoim działaniem przekonuje zawodnika, że jest po jego stronie, zawodnik powinien to czuć
  • pamiętający o tym, że za każdym zawodnikiem stoi inna historia, inne doświadczenie, inny świat
  • potrafi wzbudzić determinację i wolę walki do końca
  • który ma wpływ na głowę zawodnika, jego osobowość
  • uczący się, aby być lepszym, rozwijający się
  • na treningu nie jest śmiertelnie poważny
  • otwarty na inne spojrzenie wtedy zauważy, że coś może być trudne dla zawodnika, może czegoś nie umieć
  • kocha swoją pracę, sport to jego pasja
  • WIERZY W SWOJEGO ZAWODNIKA!

Taki trener potrafi stworzyć młodemu sportowcowi warunki do wzrostu,  wiary we własne możliwości, utrzymywanie motywacji. Z takim trenerem zawodnik ma poczucie, że znajduje się w dobrych rękach.

Taka jest rola trenera.

Autor:

Alina Zawada-Meszyńska trener mentalny i coach. Jest twórcą Pracowni Osobistej, w ramach której przeprowadza treningi mentalne ze sportowcami zawodowymi grupowo i indywidualnie, młodymi sportowcami oraz prowadzi warsztaty i konsultacje z rodzicami młodych sportowców.