MECZ. Kiedy i jak kibicować młodemu sportowcowi?

PRZED MECZEM

Kibicowanie, czyli wspieranie naszego sportowca zaczynamy, gdy tylko wyznaczony zostaje termin meczu. Wtedy zaczyna się tworzyć postawa zawodnika do meczu.

✅

zapytajmy jak się czuje nasz zawodnik

✅

jak u niego z formą

✅

czy coś wie o przeciwniku, jaki ma do nich stosunek

✅

czy cieszy się z tego wydarzenia

✅

jakie ma obawy.

Ważne jest, aby porozmawiać o tym, bo właśnie to jest ważne dla dziecka. Możliwość porozmawiania pozwoli zawodnikowi bardziej świadomie przyjmować odpowiednią postawę. Pamiętajmy, aby uczyć dziecko, jak ważna jest REGENERACJA przed meczem, wyspanie się, wyuczenie nawyku, aby o to się troszczyć.

Pokrzepiające słowa w drodze na mecz lub przed samym wyjściem:

✅

DAJ Z SIEBIE WSZYSTKO

✅

BAW SIĘ DOBRZE

✅

CIĘŻKO NA TO PRACUJESZ, BĘDZIE DOBRZE

✅

TRZYMAM KCIUKI

❎

NIE życzyć goli, pierwszego miejsca – w ten sposób młody zawodnik nabiera przekonania, że jeśli strzeli te gole to dla rodziców i dla siebie będzie mistrzem, ale co wtedy, gdy goli czy zwycięstwa nie będzie? Spadnie jego samoocena, pewność siebie, bo jeśli nie dał rady być mistrzem, to w swoich oczach jest do niczego. Nie róbmy tego swoim młodym sportowcom.

Gdy widzimy, że młody sportowiec bardzo przeżywa, denerwuje się, wtedy dobrze jest mu przypomnieć, że będzie tam ze swoją drużyną, z trenerem. To wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa i wprowadzi więcej spokoju.

W TRAKCIE MECZU

Zapytajmy dziecko, czy chce, żebyśmy chodzili na mecze. Taka rozmowa może pokazać nam jakiego wsparcia nasze dziecko potrzebuje. Najczęściej najważniejsza jest dla młodego sportowca nasza obecność. To, że patrzymy na niego, gdy gra. Można dopingować głośno, cicho, byleby zawodnik mógł odnaleźć spojrzenie rodzica, gdy coś mu się uda lub gdy będzie mu ciężko i poczuć, że jesteśmy tam z nim bez względu na wynik.

Jeśli chcemy wspierać swoje dziecko na meczu to:

NIE WOLNO

❎

obrażać swojego dziecka np. „jak grasz?!”, „weź się w garść!”, „jesteś beznadziejny!”, obrażać trenera – to jest zaufana osoba waszego dziecka, sędziego (!), dzieci z przeciwnej drużyny (!), a niestety czasem takie sytuacje się zdarzają – czego wtedy uczymy naszych sportowców?

❎

nie instruujemy dzieci podczas meczu, sportowiec ma od tego trenera. Podczas meczu dla dziecka dużo się dzieje i szybko. Zawodnik musi koncentrować się na tym, co wokół niego, gdzie piłka, co robią przeciwnicy i co mówi trener.

PO MECZU

Bądźmy z dzieckiem czy jest wygrana, czy porażka. Przegadajmy, jak się grało, jak mu jest z tym… Jeśli są duże emocje, dajmy mu czas na uspokojenie, bądźmy wyrozumiali i…

❎

NIE KRYTYKUJMY!

⚪️
🟢
⚫️

WYNIKI OCZAMI DZIECKA…

Jak radzić sobie z porażką i dlaczego czasami to takie trudne? Czy wyniki dla dziecka są zawsze ważne?

To już następnym razem…

😉

Autor:

Alina Zawada-Meszyńska – trener mentalny i coach. Jest twórcą Pracowni Osobistej, w ramach której przeprowadza treningi mentalne ze sportowcami zawodowymi, grupowo i indywidualnie, młodymi sportowcami oraz prowadzi warsztaty i konsultacje z rodzicami młodych sportowców.