Rodzice w klubie.

⚪️🟢⚫️ „Mentalnie w klubie sportowym” ⚪️🟢⚫️

⤵⤵⤵

👉 RODZICE W KLUBIE 👈

Rodzicu, odkrywasz pasję swojego dziecka, a może zależy Ci na zdrowej formie spędzania wolnego czasu, może dziecko cię namawia do zapisania na zajęcia, a może przyczyną jest jeszcze coś innego… i tak zaczyna się przygoda twoja i twojego dziecka ze sportem w waszym życiu.

Na wybór klubu wpływa kilka czynników, do najczęstszych z nich należy dobra reputacja, lokalizacja, polecenie, nieraz dziecko samo wskazuje klub „bo tam chodzi Janek i tam jest fajnie” 😉.Gdy młody sportowiec jest już zawodnikiem klubu, akademii chcesz, żeby było tam szczęśliwe, radosne i zmęczone 😉 wracało do domu. Chcesz oddać dziecko na czas zajęć w dobre ręce. Chcesz, żeby dziecko w klubie miało zapewnione bezpieczeństwo i profesjonalizm, zależy ci na tym:

  • aby opiekunowie, trenerzy czuwali nad bezpieczeństwem fizycznym
  • aby tworzono dobrą atmosferą w drużynie, by każdy w niej czuł się dobrze i był szanowany
  • aby osoby prowadzące zajęcia były przygotowane sportowo, merytorycznie i do pracy z dziećmi
  • aby trener młodego sportowca był częścią drużyny i ją wspierał
  • aby trener uczył twoje dziecko sportowych zachowań, odwagi w grze
  • aby odpowiednio pokierowano rozwojem młodego zawodnika
  • aby w klubie panowała zasada fair play
  • aby na bieżąco informowano cię o wszystkich bieżących sprawach młodego sportowca.

⚠️ A jaka jest w tym wszystkim rola rodzica?

Głównym zadaniem jest towarzyszenie dziecku w sporcie. To oznacza rozmawianie, dowiadywanie się od dziecka jak odbiera to, co robi podczas treningów, jak się w tym czuje, jakie ma trudności, co mu coraz lepiej wychodzi, co już umie, docenienie wysiłku młodego sportowca. Przez ten pryzmat możesz ocenić na ile dziecku jest OK w tym kubie, gdzie jest potrzeba twojego wsparcia, a czasem nawet interwencji. Zadaniem rodzica jest pokazanie zawodnikowi, że rodzic jest obecny w tym sportowym świecie.

⚠️ Na linii rodzic – klub

istotne jest stworzenie pewnego rodzaju relacji między rodzicami a przedstawicielami klubu. To danie sobie w ten sposób przestrzeni na możliwość komunikacji. Czasem osobą podstawowego kontaktu jest sam właściciel klubu czy prezes, może to być osoba oddelegowana do kontaktu z rodzicami. Często jest to po prostu trener, który wie o waszym dziecku i jego osiągnięciach najwięcej. Na jakość tych relacji pracują obie strony. Rodzic oczekuje bezpieczeństwa i profesjonalizmu, ale z drugiej strony w jakimś stopniu też musi obdarzyć zaufaniem drugą stronę, chcieć polegać na niej. Zawsze warto zwrócić się do trenera, aby porozmawiać o rozwoju naszego zawodnika. Warto skontaktować się z nim, gdy zauważysz, że z dzieckiem dzieje się coś nie tak. Warto też porozmawiać, gdy masz zastrzeżenia, bo dopiero rozmowa może rozwiać twoje wątpliwości i przekonać się jak jest naprawdę i dlaczego. Wspólnie można wymyślić wiele dobrych rozwiązań lub dowiedzieć się czegoś nowego, poznać nowe fakty, zobaczyć inną perspektywę, w jakimś stopniu zaufać sobie nawzajem. Współpraca w tej kwestii to bardzo ważna sprawa.

❗️ A po co to wszystko?

Bo obu stronom zależy na tym samym, na dobrym rozwoju młodego sportowca.

Autor:

Alina Zawada-Meszyńska trener mentalny i coach. Jest twórcą Pracowni Osobistej, w ramach której przeprowadza treningi mentalne ze sportowcami zawodowymi grupowo i indywidualnie, młodymi sportowcami oraz prowadzi warsztaty i konsultacje z rodzicami młodych sportowców.