Wywiad z prezesem klubu Concordia Knurów.

Koniec sezonu to dla Concordii Knurów okazja do podsumowań osiągnięć drużyny seniorów, sztabu szkoleniowego oraz drużyn młodzieżowych.

O minionym sezonie, funkcjonowaniu oraz planach na nowy sezon porozmawiamy z prezesem klubu, panem Mariuszem Jankowskim.

? Jak podsumowuje Pan rok – sezon 2019/2020
w klubie Concordia Knurów ?

Jestem bardzo zadowolony z wyników sportowych naszych zawodników i widzę tu wielką zasługę naszych wykwalifikowanych trenerów. Wiem, że naszą młodzież stać na wiele więcej i w nadchodzącym sezonie pokażą nam wolę walki, miłość do piłki i radość z gry. Rok piłkarski, czyli sezon 2019/2020 pomimo pandemii i obostrzeń z nią związanych możemy zaliczyć do bardzo udanych.
Mamy drużyny we wszystkich rocznikach szkoleniowych, a na nowy sezon zgłosiliśmy zespół do II ligi wojewódzkiej juniora starszego A1. Nasza drużyna seniorów pozostała
w lidze okręgowej.
Mamy, ku naszej radości, coraz większą liczbę adeptów,
więc powiększyliśmy kadrę szkoleniową, by zapewnić wysoki poziom szkolenia. Mamy brązowy certyfikat PZPN, jednak na brązowej gwiazdce nie chcemy poprzestawać i pracujemy intensywnie nad osiągnięciem srebrnej.
Zatrudniliśmy osobę, która będzie pilnowała naszego klubowego wizerunku i marketingu, dzięki niej będziemy mogli skupić się bardziej na naszych celach, ponieważ dotąd robiliśmy wszystko sami.

? Jakie są plany klubu na kolejny rok ?

Plan na kolejny rok jest dość obszerny, mamy na uwadze wiele nowych projektów, które chcemy sukcesywnie wdrażać, wymienię tylko kilka, o których już w najbliższym czasie będzie głośno.
Wprowadziliśmy już w grupach od skrzata do młodzika,
dla każdego nowego członka naszej piłkarskiej rodziny
strój meczowy GRATIS (przy dołączeniu do klubu). A w grupach od trampkarza do juniora każdy nowy zawodnik otrzymuje dres klubowy (wstępując do klubu). Jeszcze przed wybuchem pandemii adepci otrzymali od klubu koszulkę treningową, wierzę, że nie będzie to jednorazowa akcja. I wreszcie dochodzimy do naszych planów, od września, czyli po powrocie naszych adeptów z obozów uruchamiamy Akademię Treningu Indywidualnego (będzie to duży projekt skierowany głównie do naszych zawodników, ale i nie tylko). Szczegóły niebawem przedstawimy na naszej stronie internetowej, jak również na naszym fanpage’u na facebooku).
Wracamy do treningów motorycznych głównie w rocznikach starszych od trampkarza do juniora starszego, w poprzednim roku treningi te przyniosły dużo dobrego.
Od nowego sezonu cała kadra trenerska będzie obserwować swoich podopiecznych, by pod koniec roku wytypować jednego zawodnika, który zostanie zaproszony na testy
i treningi w drużynach zagranicznych (na początku będzie to jeden z klubów Bundesligi, jednak na ten moment nie chcemy jeszcze zdradzać jaki, ale proszę mi wierzyć, będzie to nie lada przeżycie dla wytypowanego zawodnika). W marcu rocznik 2010 miał zaplanowany wyjazd do Niemiec na gry sparingowe połączone z treningiem z trenerami
z Bundesligi. Na tę chwilę mamy nadzieję, że uda się zorganizować ten wyjazd ponownie jeszcze przed końcem tego roku. Chcemy, żeby cyklicznie raz w roku jeden
z naszych zespołów (za każdym razem inny rocznik) miał możliwość konfrontacji z rówieśnikami z Niemiec.

? Jak wygląda certyfikacja w klubie ?

Jesienią 2019 złożyliśmy dokumenty do certyfikacji,
po wstępnej weryfikacji i uzupełnieniu dokumentów formalnych z początkiem roku 2020 mogliśmy się pochwalić brązową gwiazdką.
W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim trenerom za wkład i zaangażowanie, dzięki wspólnym działaniom dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy ,,jeden szczebel’’ wyżej w naszym dążeniu do założonych celów.

? Od nowego sezonu zmienia się sztab trenerski w grupach młodzieżowych, dlaczego nastąpiły te zmiany ?

Trenerzy specjalizują się w danej kategorii wiekowej i pracują maksymalnie 2 lata z zespołem, dzieci mają zatem kontakt
z różnymi osobowościami, różnym podejściem trenerów do treningu, trenerzy i dzieci nie wpadną w pułapkę przyzwyczajenia się do siebie, trenerzy nie zaszufladkują zawodników przez całą przygodę z piłką. Nowy trener to nowe szanse dla zawodnika.

? Jak ocenia Pan szansę drużyn w tym sezonie ?

Obecnie priorytetem jest budowa drużyny seniorów opartej
na wychowankach, chcemy szkolić i dawać szansę na granie naszym adeptom. Jeśli chodzi o sam wynik sportowy, to jak każda drużyna chcemy zająć jak najwyższe miejsce w tabeli. Jeśli natomiast chodzi o młodsze drużyny, to mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej niż w poprzednim sezonie.

? Proszę opowiedzieć o szkoleniu i profesjonalizacji zawodników klubu ?

Po otrzymaniu brązowej gwiazdki PZPN, zobligowani jesteśmy do szkolenia młodzieży w programie AMO (AKADEMII MŁODYCH ORŁÓW), który obejmuje roczniki
od Skrzata 2015 do młodzika 2008.
Jest to program przygotowany przez PZPN.
Przytoczę tylko kilka kwestii, które musieliśmy spełnić, a które też w moim odczuciu wpłyną na jeszcze lepszy rozwój naszej młodzieży:

➡️Wykwalifikowana kadra trenerska
(w każdej grupie musi być trener z licencją UEFA).
➡️Na jednego trenera maksymalnie przypada 20 zawodników
➡️Chcemy, żeby każdy zawodnik uczestniczący w treningu miał możliwość przynajmniej raz w tygodniu sprawdzenia się w meczu mistrzowskim, stąd przy liczniejszych grupach do rozgrywek zgłaszamy 2, a nawet 3 zespoły z jednego rocznika. (mamy takie wewnętrzne hasło:
‘’u nas każdy musi grać’’).
Mecz ma być nagrodą za całotygodniowy trening.
➡️Na tym etapie szkolenia, mam tu na myśli grupy od skrzata do młodzika, wynik dla nas, dla trenera jest sprawą drugorzędną.
➡️Zespoły od trampkarza do juniora, kontynuują nakreślone wcześniej cele, a od juniora kładziemy już duży nacisk na wyniki.

? Wielu zawodników w tym mijającym sezonie odbyło testy do innych klubów, jak im poszło ?

Bardzo nas cieszy zainteresowanie naszymi zawodnikami, którzy mogą podnosić swoje umiejętności w akademiach klubowych ekstraklasy.

➡️Marcin Matuszek, który był na testach
w Rekord Bielsko-Biała, Ruch Radzionków i Górnik Zabrze ostatecznie wybrał Górnika Zabrze.
➡️Grzegorz Suchan odbył testy w Górniku Zabrze,
Piast Gliwice i w Lechii Gdańsk, a skierował swoje kroki do Piasta Gliwice.
➡️Bartosz Kamiński i Dominik Mączka przeszli do Gwarka Zabrze.
➡️Dominik Jakubowski, nasz wychowanek właśnie przeszedł do KS ‘’Decor’’ Bełk.

? Jakie są warunki przyjęcia do klubu ? Czy są to cykliczne nabory, czy każdy zainteresowany może się sam zgłosić ?

Każdy zainteresowany graniem może się do nas zgłosić
i w każdej chwili zacząć przygodę z piłką.
Wystarczy się z nami skontaktować – zapraszamy na naszą stronę internetową www.mksconcordiaknurow.pl oraz na nasz fanpage na facebooku.

? Z jakich osiągnięć jesteście do tej pory
najbardziej dumni ?

W naszej 97-letniej tradycji klubu tych momentów było bardzo dużo…
Wyszkoliliśmy reprezentantów Polski, zawodników ekstraklasy (kiedyś to była I liga).
Dumni jesteśmy przede wszystkim z naszej młodzieży, cieszy to, że jest nas coraz więcej, z każdym miesiącem nasza rodzina staje się liczniejsza. Cieszy nas atmosfera, jaka panuje w naszych drużynach, wśród rodziców, wśród kadry trenerskiej…

? Od kwestii sportowych przechodzimy do zagadnień związanych z zarządzaniem instytucją, jaką jest stowarzyszenie sportowe. W Concordii Knurów widoczny jest rozwój, widać to chociażby po zwiększającym się budżecie, ale nie jest chyba prostą rzeczą zarządzać taką organizacją ?

Rzeczywiście zarządzanie taką organizacją nie należy do najłatwiejszych, ale mając tak zgrany zespół
(myślę tu o członkach zarządu, trenerach i osobach pomagających w sprawach administracyjnych
i marketingowych) praca ta staje się czystą przyjemnością.

? Czym zajmuje się prezes klubu piłkarskiego ?

Prezes klubu nadzoruje prace zarządu, trenerów, nakreśla cele, które mamy realizować na płaszczyźnie sportowej,
jak i organizacyjnej. Reprezentuje klub na zewnątrz,
po prostu, bierze stery w swoje ręce i działa, a przy dobrym planowaniu i wyznaczaniu priorytetów praca zdaje się łatwiejsza i bardziej przejrzysta dla każdego.

? Jak wygląda obecna sytuacja finansowa w klubie ?

Nasz budżet jest na razie nieduży, ale stabilny. Kierujemy się zasadą, że mając do wydania 100 zł, wydajemy 90 zł, przez co jesteśmy spokojni o naszą płynność finansową. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem naszego budżetu, by zapewnić jeszcze lepszy rozwój naszym adeptom. Wydatków i potrzeb jest wiele, ale nasza ciężka praca, sportowa pasja i na nowo rosnące zainteresowanie naszym klubem pozwoli nam się rozrastać i promować nasze miasto w całej Polsce.

? Wspierają Was sponsorzy, którzy są związani z klubem od kilku lat. Czy trwają rozmowy z nowymi partnerami
i jak układa się współpraca z dotychczasowymi ?

Trwają poszukiwania i rozmowy z nowymi sponsorami, ale chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować za wsparcie finansowe naszym dotychczasowym Sponsorom
i Darczyńcom, którym nie jest obojętny zdrowy rozwój
dzieci i młodzieży oraz los naszego klubu. To dzięki Państwa wsparciu Concordia Knurów wciąż się rozwija, a dzięki tej pomocy możemy ze spokojną głową organizować treningi, wyjazdy na mecze czy zakupić sprzęt piłkarski dla zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Szczególne podziękowania prosto z naszego piłkarskiego serca kierujemy na ręce wymienionych niżej firm, organizacji lub instytucji:

Janiol Usługi Transportowe
Auto-Serwis LUPUS Olivier Wilk
„Safety” usługi BHP
Eurocolor. Producent okien i drzwi
Bud-Expert
Studio Angel
Onti-Trans
Pub Meta-Morfoza / Pizza Rossa
Restauracja Barbórka
Alfa-System
JOMA SPORT Polska
FM Sport
Knurów – zawsze po drodze
(Oficjalny serwis internetowy Urzędu Miasta Knurów)
MOSiR Knurów

? Czy widzi Pan rosnące zainteresowanie klubem
w mieście ?

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nasze stosunki z miastem są na wzorowym poziomie, jestem pewny, że naszą postawą przez ostatnie dwa lata pokazaliśmy,
jak bardzo jesteśmy zaangażowani w rozwój klubu,
a co za tym idzie i promocję naszego miasta.
Cieszy nas również zaangażowanie naszego miasta w rozwój klubu, infrastruktury sportowej (nowa hala, przebudowa stadionu, boiska bocznego). Zatem z dużym optymizmem patrzymy w przyszłość.

? Co wspólnie z zarządem chciałby Pan osiągnąć,
być może zmienić w klubie ?

Od samego początku mamy nakreśloną jasną i czytelną strategię odbudowy klubu, wiemy, jak chcemy funkcjonować, jaki poziom chcemy prezentować. Małymi krokami podążamy do celu.
Pokonując kolejne wyzwania, realizujemy zadania, które sobie nakreśliliśmy.

? Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów dla młodych adeptów klubu.

Dziękuję ?.

J.J